30 let výzkumu v oblasti podnikání
Systém zajišťování kvality výzkumu
Systém zajišťování kvality výzkumu na FP VUT
V souladu se zákonem o vysokých školách je vnitřní hodnocení kvality na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) prováděno systémem pro zajišťování a posuzování kvality vzdělávací, výzkumné, tvůrčí i další činnosti. Hodnocení tvůrčí činnosti tvoří důležitou součást tohoto systému.
Celý systém zajišťování kvality na FP VUT včetně způsobu přijímání nápravných opatření a následného sledování jejich naplňování, je definován interními předpisy, tedy Manuálem systému managementu kvality, Příručkou kvality a Politikou kvality.
V souladu s těmito předpisy jsou hlavní procesy spojené s vědou, výzkumem a tvůrčí činností rozděleny do několika oblastí. Jejich postupy jsou podrobně popsány v příslušných pokynech.
- transparentní plánování projektů (upraveno rozhodnutím Koordinace a evidence podávaných projektů),
- průběh přijímacího řízení a studia (upraveno směrnicí Pravidla přijímacího řízení a podmínky pro přijetí ke studiu v doktorském studijním programu, směrnicí pro Organizaci studia v doktorských studijních programech a rozhodnutím Rozsah a struktura požadavků na tvůrčí činnost školitelů DSP),
- podmínky pro získání vyšších akademických titulů (upraveno rozhodnutím Požadavky a kritéria vědecké a pedagogické kvalifikace v rámci habilitačních řízení a řízení ke jmenování profesorem).
Klíčovou součástí zajišťování kvality výzkumu na FP VUT je integrita jednotlivých výzkumných složek. FP zavedla ucelený systém vytvářením podmínek pro dlouhodobou koncepční práci excelentních týmů, zřizováním nových laboratoří a vědeckých týmů (LAPROCO) a podporou vědeckých (Specifický vysokoškolský výzkum) i obchodních aktivit studentů včetně transferu prostřednictvím podpory podnikání (ContriBUTe). Tento systém důsledně zajišťuje kvalitu projektu před jeho přijetím k financování i během jeho realizace a ukončení, a to formou průběžných zpráv a veřejnou prezentací konečných výsledků (Workshop specifického vysokoškolského výzkumu).
FBM prosazuje začlenění výzkumu do všech oblastí působení a zdůrazňuje význam výzkumu pro interní (studenti a akademičtí pracovníci) i externí subjekty (podniky, instituce či neziskové organizace). Další aktivity, jako jsou služby univerzitní knihovny nebo poradenské služby (INPROFO Consulting), mají významný vliv na kvalitu vzdělávací a tvůrčí činnosti fakulty a naplňují myšlenku eticky a zároveň společensky prospěšně prováděného výzkumu.
Evaluace těchto aktivit probíhá pomocí různých nástrojů, ke kterým se řadí zpětná vazba od uživatelů služeb, výroční zprávy o činnosti ústavů nebo hodnocení kvality výuky. Etický aspekt výzkumu je upraven Etickým kodexem FP, který úzce souvisí s Etickým kodexem VUT založeným na Evropské chartě pro výzkumné pracovníky. Závaznou přílohou Etického kodexu VUT je Kodex integrity výzkumu.